Rozkochów - wieś

 

 

Rozkochów (pokaż na mapie)

Do Rozkochowa można dojechać z trzech stron: ul. Krzywą z Walc, także drogami z Ćwiercia i z Głogówka. Pierwszy zapis Roscochow pochodzi z 1290 roku, kiedy to Johannesa Roscochove wymienia się jako świadka w dokumencie klasztornym z Rud k. Raciborza. Późniejsza forma Roskochow z 1679 roku jest już bardzo mocno zbliżona do obecnej. Pochodzi ona od nazwy osobowej Rozkocha (z 1404 roku). Na przestrzeni wieków wieś zmieniała właścicieli. Najpierw była własnością Zakonu Norbertanek z Czarnowąs. Od 1496 roku władał nią Jan Rozkochowski, a następnie rodziny: von Redernów, von Pűckler, grafa Fryderyka von Harrach. Ostatnimi właścicielami Rozkochowa w latach 1853-1945 była niepodzielnie rodzina von Seherr- Thoss. Jeżeli do Rozkochowa wjedziemy od strony Walc i na skrzyżowaniu skręcimy w prawo, to natkniemy się na murowaną kaplicę z 1965 roku, którą wzniesiono w miejscu starej, drewnianej sprzed 200 lat. Obok możemy podziwiać pomnik przyrody nieożywionej – olbrzymi głaz narzutowy, pozostałość po lądolodzie skandynawskim. Nie opodal znajduje się druga kaplica z 1972 roku.
 


Widok wsi

 

  Kościół pw. św. Katarzyny

 

 

Jadąc dalej, dotrzemy wnet do wzmiankowanego już w 1330 roku kościoła pw. św. Katarzyny (pokaż na mapie) (patronki kolejarzy) i znajdującego się za nim klasztoru. Oficjalnie wiadomo, że od 1350 roku Rozkochów posiadał już własny kościół i parafię. Obecna bryła kościoła murowanego pochodzi z 1817 roku. Ponownie ją odbudowano w latach 1947-1948, albowiem uległa uszkodzeniu w czasie działań wojennych. Wewnątrz zachowało się pierwotne prezbiterium.

 


Kościół św. Katarzyny

  Płaskorzeźba Sądu Salomona

 

 

Spośród niezwykle cennych zabytków, znajdujących się w świątyni, należy zwrócić uwagę na pochodzącą z pałacu, wmurowaną w ścianę kościoła, żeliwną płytę z płaskorzeźbą Sądu Salomona z 1702 roku, późnobarokowy krucyfiks oraz klasycystyczne lichtarze na paschał z przełomu XVIII i XIX wieku
 


Płaskorzeźba Sądu Salomona

  Pomnik poległych w I wojnie światowej

 

 

Obok kościoła znajduje się pomnik poległych w I wojnie światowej

 


Pomnik poległych w I wojnie światowej

  Pałac

 

 

Jadąc drogą główną w kierunku Głogówka, warto się zatrzymać przy zespole pałacowo-parkowym, usytuowanym na północno-zachodnich krańcach wsi. Jego integralną częścią jest późnobarokowy pałac (pokaż na mapie), (pokaż na mapie) wzniesiony w 1734 roku przez rodzinę von Pűckler. Został on wybudowany na murach poprzedniego, którego budowę przypisuje się kapitanowi Janowi Rozkochowskiemu lub jego następcy Hansowi von Redern, który nabył Rozkochów w 1568 roku. Po II wojnie światowej użytkownikiem była Stadnina Koni w Mosznej. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia zamek jest w rękach prywatnych. Za pałacem znajduje się 8-hektarowy zabytkowy park z XVIII wieku, przez który przepływa rzeczka Swornica.


Późnobarokowy pałac

  Dawny folwark z gorzelnią

 

 

W północno-wschodniej części parku mieszczą się zabudowania dawnego folwarku z gorzelnią.
 


Zabudowania folwarczne